środa, 14 grudnia 2011

Jak prawidłowo przechowywać kosmetyki?

Różne kosmetyki wymagają różnych warunków, jednak są rzeczy, które nie służą niemal wszystkim – wilgoć i zbyt wysoka temperatura. Nie powinno być ich zatem w łazience ani w pobliżu kaloryfera. A zwłaszcza w łazience, w pobliżu kaloryfera.
Chroń kosmetyki przed światłem. Wszelkie słoiczki i buteleczki   najlepiej przechowuj w kartonikach, w które były zapakowane.
Bardziej higieniczne są preparaty w opakowaniach z pompką, tubkach, spraye, niż słoiki i słoiczki. Nie dotykasz wtedy kosmetyku (poza tym, co wydostaje się na zewnątrz opakowania) i nie wprowadzasz do niego  zanieczyszczeń i drobnoustrojów, co skraca trwałość mazideł.
Zapomnij o kosmetykach kupowanych w kioskach, budkach, przechowywanych na wystawie czy oświetlonych półkach. Światło albo już je zniszczyło, albo zaczęło to robić.
Kremy najlepiej przechowywać w lodówce (zwłaszcza te z kolagenem, który nie lubi ciepła). Jak długo – to określa producent, ale zwykle podaje terminy na wyrost. Lepiej wcześniej pozbyć się kremu. Zrób to też natychmiast, jeżeli zauważysz rozwarstwienie się kosmetyku. Pamiętaj też, aby kremy w słoiczkach nakładać jednorazową szpatułką. Możesz też użyć szklanej szpatułki i po każdym użyciu przecierać spirytusem  kosmetycznym.
Tusz do rzęs przechowuj do 4 miesięcy. Za psucie się maskary odpowiada głównie szczoteczka, na którą dostają się zanieczyszczenia i wraz z nią wędrują do tuszu. Wyrzuć go oczywiście wcześniej, jeżeli zgęstnieje. Możesz raz-dwa razy poratować się zanurzaniem buteleczki w gorącej wodzie, lub dodaniem kilku kropli toniku do twarzy lub wody destylowanej, ale to też jednorazowa pomoc. Im więcej razy wkładasz szczoteczkę do opakowania, tym częściej dostaje się tam powietrze, a tusz wysycha.
Cienie do powiek, róż, puder, w kamieniu lub sypki, posłuży ci przez 2-3 lata. Koniec ich przydatności poznasz po zmianie konsystencji – zaczną się kruszyć lub bardzo stwardnieją, będą się źle nakładać i trzymać, zmienią zapach lub kolor, spowodują uczulenie (ostatnie 3 sytuacje dotyczą oczywiście wszystkich zepsutych kosmetyków). Cienie w kremie lub musie wytrzymają rok. Nie wyrzucaj folii oddzielającej puder od gąbki – zapobiega ona przedostawaniu się tłuszczu z gąbeczki do kosmetyku.
Szminka i błyszczyk – chyba najmniej higieniczne  kosmetyki , zwłaszcza błyszczyki z aplikatorami chowanymi do opakowania. Szminka zachowa swą jakość przez rok, błyszczyk przez 6-8 miesięcy. Zawsze używaj czystego pędzelka. Jeżeli zauważysz zmianę zapachu – wyrzuć. Malując się szminką, nie wykręcaj całego sztyftu, a tylko tyle, ile potrzebujesz – ochronisz ją przed światłem. Nie używaj ich, jeżeli pojawi się u ciebie opryszczka – unikniesz przeniesienia zarazka na kosmetyk i nawrotu choroby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz